Delovno pravo

Kakovostna pravna pomoč je temelj za v primerih delovnega prava

Delovno pravo ureja delovno pravna razmerja.

Zakonodaja, ki ureja delovno pravo je Zakon o delovnih razmerjih. Pravno razmerje je torej med delodajalcem ali podjetjem in med zaposlenim ali delavcem. Stranki medsebojna razmerja uredita in potrdita s pogodbo o zaposlitvi, ki jo izdelamo tudi pri nas.

Kadar je med strankama sklenjena podjemna pogodba ali pogodba o sodelovanju, ne gre za delovno razmerje, ki ga ureja delovno pravo in s tem Zakon o delovnih razmerjih. Bi pa opozorili, da je podjemna pogodba še vedno pogostokrat narejena z navideznim pravno urejenim sodelovanjem, saj gre pri njej dostikrat za plačevanje na roke. Podjemna pogodba je lahko tudi nevarna za delodajalca, saj, v kolikor vključuje sestavine, ki so običajne za delovno razmerje, preide v pogodbo o zaposlitvi. Pri nas lahko naročite tako izdelavo, kakor tudi pravni pregled podjemne pogodbe.

V času trajanja delovnega razmerja lahko pride do mnogoterih situacij, ki otežijo delovno razmerje. Delavec lahko trpi tudi nadlegovanje (tudi spolno) na delovnem mestu ali mobbing, pogostejše pa so situacije, kot so odpoved delovnega razmerja, izredna odpoved delovnega razmerja, po katerih ima delavec kup odprtih vprašanj.

Ravno tako lahko zaradi zlorab delavca trpi delodajalec. Gre za neupravičene bolniške, nezadostno storilnost na delovnem mestu, zamujanje, prikrite nosečnosti ob sklenitvi delovnega razmerja.

Naše pravne storitve so na voljo tako delodajalcem kakor delavcem. V praksi je seveda iskalen pravne pomoči za delovno pravo večkrat zaposleni, največkrat urejamo pravne posle s področja izredne odpovedi delovnega razmerja, kjer ugotavljamo zakonitost oziroma nezakonitost take prekinitve.

Nekaj področij, ki so najbolj pogosta v naši pisarni, za katere nudimo pravne storitve in svetovanje:

  • izdelava pogodb o zaposlitvi za nedoločen ali določen čas,

  • pregled pogodb o zaposlitvi,

  • izdelava podjemne pogodbe,

  • odpravnina ob prenehanju delovnega razmerja,

  • zakonita/nezakonita odpoved delovnega razmerja,

  • sklep o prenehanju delovnega razmerja,

  • spolno nadlegovanje na delovnem mestu in mobing,

  • zakonita/nezakonita izredna odpoved delovnega razmerja,

  • prenehanje delovnega razmerja,

  • delovno dovoljenje za tujce (izdelava),

  • pravice iz naslova neto in bruto plače,

  • podjemna pogodba in ugotavljanje sestavin delovnega razmerja v njej.

Delovno pravo je izjemno širok pojem v odnosu na razmere, ki jih ureja v času, ko delovno razmerje poteka in tudi, ko se zaključi. Za zaposlenega ima prekinitev delovnega razmerja številne učinke, tako formalne, kjer se izpostavlja odpravnina, kakor tudi psihološke. Izguba službe in dohodka je namreč za vsakogar velik udarec.

Zastopanje vaših interesov

Pokrivamo celovit spekter storitev za delovno pravo, od sestave in pregleda pogodb o zaposlitvi, do storitev, kjer je potrebno ugotoviti in potrditi zakonitost ravnanja. Sem sodijo odpoved delovnega razmerja in okoliščine, zaradi katerih je posamezniku ali podjetniku delovno razmerje, kot ga določa pogodba, onemogočeno.

Previous
Previous

Dedovanje

Next
Next

Napotitev na prestajanje zaporne kazni