Dedovanje

Hitro reagiranje in izbira pravega pravnika je temelj za uspešno in mirno dedovanje!
Dedovanje je pravno nasledstvo premoženja po zapustniku, ki ga ureja Zakon o dedovanju.

Zakon o dedovanju je posameznikom na voljo s komentarjem, kjer je delitev premoženja po dedovanju obrazložena. A kljub temu ostaja dedovanje pravno področje, kjer imajo stranke številne nejasnosti in potrebujejo pravno pomoč.

Običajno je dedovanje po starših, kjer premoženje nasledijo otroci. Pri tem je pomembno dejstvo, da dedovanje vključuje prenos premoženjskih pravic tudi v primeru dolgov. Zato Zakon o dedovanju dopušča dediču možnost, da se dediščini odpove, kar imenujemo pravna odpoved dedovanju in jo dedič izpove na sodišču.

Dedovanje postane zapleten pravni posel, ko je bilo tako tudi življenjsko razmerje na premoženjski ravni z zapustnikom. Denimo dedovanje po očetu, ki je imel dva otroka, pri tem je eden živel v isti hiši z njim, v hišo vlagal, za očeta skrbel in podobno.

Zakon o dedovanju ureja dedovanje med zapustniki enakopravno, dokazujejo se vlaganja in s tem določajo deli. Sicer pa Zakon o dedovanju ne dela razlike med otrokoma, če je eden živel v tujini in ni skrbel za zapustnika, drug pa mu je v času življenja pomagal. Oba sta po zakonu dediča.

Dedovanje in spori, ki se jim z nami izognete
Slovenija je v pravnih sporih, ki so posledica dedovanja, v samem vrhu. Pa tudi dejanskih sporih, saj je znano, da se dediči med sabo pogosto ne morejo sporazumno dogovoriti o deležih, kadar ti zaradi vlaganj in pomoči zapustniku, niso enaki. Najpogostejši spori so za dedovanje nepremičnine, izjema ni ni niti darilna pogodba in dedovanje na način, da je zapustnik odnos dediščine rešil z dedičem še v času življenja.

Z nami se v prvi vrsti izognete vprašanjem, kaka je pravna delitev premoženja po dedovanju v vašem primeru. To je, kolikšen del premoženja vam pripada, na kak način se premoženje razdeli, kdo koga izplača in vse ostalo, kar vam prihrani čas na sodišču.

Izločitev premoženja iz dedne mase
Lahko da ste se znašli celo v situaciji, ko je premoženje, ki je bilo pravno napisano na zapustnika, dejansko vaša last. Pogost primer so avtomobili. V prometnem dovoljenju je bil kot lastnik naveden zapustnik, kupili in uporabljali pa ste ga vi, saj ga zaradi svojega socialnega statusa niste morali prepisati nase. Tako dedovanje se lahko zaplete, saj gre avtomobil v dedno maso zapustnika in bo za vas potrebno dokazati, da ste dejanski kupec avtomobila (samo) vi in avtomobil izločiti iz dedne mase.

Dedovanje z našo pravno pomočjo
Izvajamo skrben pregled in urejamo vse pravne posle, ki jih vključuje dedovanje nepremičnine, premičnin in zapustnikovih dolgov. Svetujemo vam, kako ravnate v primeru, ko je zapustnik imel dolgove in osebam, ki so z zapustnikom bile v dejanskem razmerju, pa morajo to tudi pravno dokazati.

Čeprav dedovanje ureja Zakon o dedovanju in so razmerja pravno določena, so lahko pravice dediča v odnosu na druge dediče kršene in jih je potrebno zaščititi. Zakon o dedovanju poleg deležev določa roke, zato vam svetujemo, da se na naše pravne storitve in zaščito vaših interesov obrnete čim prej.

4 nujni nasveti strankam za delitev premoženja ob dedovanju!

Previous
Previous

Medicinsko pravo in pravo pacientovih pravic

Next
Next

Delovno pravo