Medicinsko pravo in pravo pacientovih pravic

Medicinsko pravo in pravo pacientovih pravic
Medicinsko pravo in pravo pacientovih pravic vključuje pravno oskrbo za stranke, ki so kot pacienti zdravstvenih storitev utrpeli poškodbe ali poslabšanje zdravja. Pri tem je pacient enako varovan s pravicami, če se zdravi v javni bolnici, zdravstvenem domu ali pri zasebniku.

Pravo pacientovih pravic zajema odškodnino za zdravstveno napako, o kateri si lahko preberete na zdravstvena napaka, vendar gre za širši pojem. Gre za vsako pravno škodo, ki je pravno priznana in se zanjo lahko zahteva odškodnina ter v primerih, ki jih določa zakon tudi nadomestilo za pacienta in globa za izvajalca s strani prekrškovnega organa, ki je v Republiki Sloveniji Zdravstveni inšpektorat.

Naravno je pričakovanje pacienta, da bo z zdravstveno oskrbo deležen kakovostne, varne in primerne zdravstvene storitve. Ter da v zdravniku vidi strokovnjaka, ki mu (lahko) zaupa. Brez zaupanja v zdravnike medicina ne more obstajati. Zaplete pa se, še posebej pri zasebnikih, ki pogosto dajejo finančno korist pred največjo koristjo s prejetim posegom.

V medicinskem pravu je pacient enako varovan s pravicami, če se zdravi v katerikoli izmed spodaj naštetih ustanov:

  • Javni bolnici

  • Zdravstvenem domu

  • Pri zasebniku.

Medicinsko pravo pride v poštev v raznih primerih v javnem in zasebnem zdravstvu. Na ravni oskrbe v javnih bolnicah smo že bili priča naslednjim dogodkom:

  • Povzročitvi invalidnosti zaradi operacije kile

  • Poškodba novorojenčka s cerebralno paralizo zaradi neustrezne metode poroda

  • Primeru, ko so pacientu odrezali napačno nogo

Poškodbe zdravja in/ali videza, celo invalidnost
Posledice so lahko skazitev videza z estetsko in plastično operacijo. V zobozdravstvu poškodbe zob zaradi nepotrebnega brušenja ali neprimerno narejene zobozdravstvene storitve. Na ravni oskrbe v javnih bolnicah pa smo že bili priča povzročitvi invalidnosti zaradi operacije kile, zaradi neustrezne metode poroda poškodba novorojenčka s cerebralno paralizo, dogodek, ki je pretresel je bil denimo, ko so pacientu odrezali napačno nogo in še lahko naštevamo.

Izvensodna poravnava ali odškodnina je za oškodovanca, kakor tudi za izvajalca bolj primerna rešitev od tožbe na sodišču, saj prihrani čas, denar in nanjo napotuje tudi zakonodajalec v Zakonu o pacientovih pravicah.


Odškodnina in tudi kazenska odgovornost izvajalca

Odškodnina za povzročitev neželene posledice na zdravju in/ali videzu se razlikuje od vrste poškodbe, njene intenzitete in trajnosti, popravljivosti ter je neposredno povezana z duševnimi bolečinami, ki so za pacienta jasna posledica. Kadar je izvajalec ravnal malomarno, pa se pri tem izpostavi kazenski odgovornosti.

Naša pravna storitev
Neželeno posledico na zdravju ali videzu je potrebno dokazati. Naše pravne storitve so na tem področju izjemno celovite, hitre in učinkovite. Povezani smo namreč z zdravniki specialisti iz praktično vseh medicinskih vej, s katerimi pomagamo oškodovancem pridobiti eksplicitno mnenje, ki je osnovno dokazilo s popisanimi napakami in posledicami za izvensodno poravnavo. Izvensodna poravnava ali odškodnina je za oškodovanca, kakor tudi za izvajalca bolj primerna rešitev od tožbe na sodišču, saj prihrani čas, denar in nanjo napotuje tudi zakonodajalec v Zakonu o pacientovih pravicah. Izvajalca pa posebej brani pred medijsko izpostavljenostjo, katera lahko ima izjemno negativen vpliv na njegov ugled, mu zmanjša frekvenco poslovanja in v javnosti povzroči splošno nezaupanje.

Zastopanje
Na sestanku pri nas boste prejeli vse informacije o postopku, kakor tudi informacije o potrebni zdravstveni dokumentaciji ter morebitni drugi dokumentaciji, kjer bomo ugotavljali zdravstveno napako v odnosu na strokovne standarde, ki veljajo za poseg, katerega bi morali biti deležni. Detajlno vas bomo izprašali o dogodku, tako da ste lahko brez skrbi- ne uide nam nobena malenkost in naše zastopanje je sigurna pot, da boste odškodnino, ki vam po pravu pripada, tudi dobili.

Previous
Previous

Kazensko pravo

Next
Next

Dedovanje